Шевченко - 200 річчя

 

"Шевченківська весна 2015"  у Жахнівській школі.

Весна - весняночка принесла Україні талановитого сина Тараса. Кожного року, а особливо цього, Шевченкові слова обєднують людей, згуртовують, надають сили та впевненості перемогу. Шевченківські дні в нашій школі проходили активно та творчо. Розпочала тиждень вчитель української мови та літератури Титко Ганна Іванівна з літературної години "Тарасовими шляхами"

 

 
 

Шкільний конкурс читців Шевченківської поезії " Уклін та шана Кобзарю" дав можливість визначити переможців шкільного та учасників районного конкурсу читців Шевченківської поезії в різних номінаціях: 

1. номінація " Художнє читання " - Крочак Вадим "Невольнича муза Шевченка"

2.номінація "інсцинізація" - флеш -моб "Я відкриваю Кобзар"

3.номінація "Образотворче мистецтво"

 

Мистецький флеш-моб "Слова Кобзаря оживають від пензля"

 

Мультимедійна гра - вікторина "Юні Шевченкознавці"

 
 
 
Не цурайтесь того слова,
Що мати співала,
Як малого сповивала,
З малим розмовляла.
                     Т.Шевченко
 
Любітися, брати мої,
Вкраїну любіте.
І за неї, безталанну,
Господа моліте.
                     Т.Шевченко
 
 
 
     В історії залишаються імена, які з гордістю вимовляє, пам’ятає і шанує все людство. До них належить й ім’я великого українського Кобзаря – Т.Г.Шевченка. 
         З дитячих літ ми знаємо, що березневі дні – то Шевченкові дні. Адже в цю весняну пору вшановується пам'ять національного генія українського народу. 
            «У кожного своя доля» - нагадав нам цю життєву істину Тарас Григорович, хоч сам пішов далеко за межі своєї власної долі і, пройнявшись іншими, при ньому сущими, і нашими сьогоденними, тоді ще не народженими, проблемами, заявив світові про Україну. 
            Кобзаре, ми, твої внуки і правнуки, гордимося тобою! Твої книги читають і перечитують дорослі і діти. А головну книгу твого багатостраждального життя – «Кобзар» - читають в усіх куточках планети. Він став настільною книгою для багатьох поколінь, яких навчає добра і совісті, вірності синівському обов’язкові – любити свій народ. Кожне нове покоління відкриває тебе як невичерпне джерело, безцінний скарб поетичної думки і вогненного слова.
            Незгасну пам'ять про українського Прометея увіковічнюють не лише його поетична і прозова спадщина, доробок художника, але й місця, пов’язані з перебуванням Т.Шевченка, пам’ятники і пам’ятні знаки, встановлені йому в нашій країні та в світі.
            І , вшановуючи його пам'ять, ми знову і знову будемо говорити  про Шевченка, про його невмирущу славу, він сам, своїми творами,  промовляє до нас.
Щодо підготовки та відзначення 200 - річчя з дня народження  Т.Г.Шевченка в нашій школі було проведено ряд заходів :
1.    Виставка творів Т.Г. Шевченка «Україна у творчості Т.Г.Шевченка» .
2.    Доповідь на тему : «Вплив творчості великого Кобзаря на формування патріотичних почуттів сучасної молоді».
3.    Конкурс ерудитів, присвячений життєвому і творчому шляху Т.Г.Шевченка «Зоряна година»  (в пришкільному таборі).
4.    Вечір поезії «Пори року у поезіях Т.Г.Шевченка»                            (в пришкільному таборі).
 
На протязі 2012 – 2013 навчального року  учні школи під керівництвом вчителів  брали участь у різних заходах, присвячених відзначенню  ювілейної дати:
1.    Виготовлення куточка в кабінеті української мови та літератури «Шевченко на Вінниччині».
2.    Проведення Шевченківських днів  у школі.
3.    Організація   шкільного  конкурсу  читців Шевченківської поезії.
4.    Створення  картинної галереї  «Творчість Шевченка очима дітей».
5.    Написання творчих робіт «Життєва правда у творах Тараса Шевченка».
6.    Творчість Тараса Шевченка на уроках української  мови : написання диктантів, переказів, проведення  мовних досліджень над мовою творів Т. Шевченка.
7.    Створення пошукової групи «Шевченкознавці». Дослідження цікавих та невідомих фактів життя та творчості Кобзаря.
8.    Урок – гра « Шевченківське поле чудес».
9.    Участь у  районному мовно – літературному конкурсі імені Тараса Шевченка (І етап)
 
11.03.2013р.  відбулася усна подорож «Стежинами  Т. Г. Шевченка на Вінниччині». Тематичний виховний захід проведено у кабінеті української мови та літератури.  Класні керівники провели тематичні виховні години.  Учнів 1-4 класів відвідали бібліотечний урок  «Маленький Тарасик».
         Свої сили випробували юні митці-художники у виставці малюнків за творами поета.
        Та найбільше хвилювання відчували учасники шкільного конкурсу читців Шевченківської поезії, адже вирішувалося питання про участь у районному етапі цього конкурсу. 
 
      26.03.2013 р.   учні нашої школи, під керівництвом вчительки української мови та літератури  Титко Г. І.,  брали участь у районному конкурсі «Шевченківські читання». Щиро вітаємо призерів, які відстояли честь  школи. Учасники літературної композиції «Спогади Шевченка»: Сидорук С., Білоконний О., Ничипорук В., Луценко М. та Красівська В. вибороли    друге місце.  У номінації «Художнє читання» Мороз А.  виборола   третє місце, а Колібабчук Я. за малюнок, який використовували в інсценізації, також посіла   третє місце.
 
 
 
«Він був сином мужика, а став володарем у царстві духа. Він був кріпаком, а став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком, а вказав нові світлі й вільні шляхи професорам і книжним ученим.
   Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для волі Росії зробив більше, ніж десять переможних армій. Доля переслідувала його в житті скільки лиш могла; та вона не зуміла перетворити золота його душі віржу, ані його любові до людей у ненависть і погорду, а віри в Бога у зневіру й песимізм. Доля не шкодувала йому страждань, але пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя.
    Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті — невмирущу славу та всерозквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори» (І. Франко).
 
     Щодо підготовки та відзначення 200- річчя з дня народження Т.Г.Шевченка в нашій школі в було проведено ряд заходів.
      Вивчаючи його літературні твори, ми знайомимось з великою кількістю яскравих, майстерно вимальованих художніх образів. Вони збуджують уяву та змушують разом із ними плакати та сміятися, злітати в нестримних почуттях кохання та щастя, а ще змушують відчути нестерпний біль і щемний смуток у серці за долю українців. І всі ці образи в Шевченка об’єднуються в один прекрасний, величний і водночас трагічний образ — це Україна.
1. Урок – дослідження «Козаки у творчості Т.Г.Шевченка (6 клас)
     Орієнтуючись на дати діяльності шевченкових історичних героїв, можна стверджувати, що у своїй творчості Кобзар охоплював події, починаючи з 80-х років ХVІ століття (діяльність Івана Підкови) і закінчуючи 70-ми роками ХVІІІ століття (Коліївщина). Тобто двохсотлітню найтяжчу та найскладнішу історію України, а саме період козаччини.
      Прочитайте історичну довідку про появу Запорізьких козаків.
Додаткова інформація
     У ХVІ столітті на острові Мала Хортиця, за Дніпровськими порогами була побудована фортеця Запорізька Січ. Унаслідок різних обставин Січ неодноразово міняла своє розташування. Зростання сили українського козацтва непокоїло литовську та польську владу. Вона прагнула встановити контроль над козаками. Із цією метою на службу до польського короля було взято полк із 500 козаків. Так виникло реєстрове козацтво.
Але сподівання польської влади не виправдались, і реєстровці і запорожці часто виступали як військо Запорозьке. Вони брали участь у заборонених урядом морських походах, козацьких повстаннях, боролися за розширення козацьких прав, відстоювали православну віру.
Своєрідність українського козацтва полягала в тому, що воно протистояло не лише турецько-татарській агресії, а й очолило в Україні національно-визвольний рух і вибороло власну державу.
Російський уряд так само, як і польський, негативно ставився до існування козацтва, вбачаючи в ньому силу, що стримує остаточне поневолення України.
У 1709 році цар Петро І розгромив Запорізьку Січ. Остаточно ліквідувала козацтво Єкатерина II: у 1764 році була ліквідована Гетьманщина, а в 1775 — остаточно розгромлена Запорізька Січ.
Було колись — запорожці
Вміли панувати.
Панували, добували
І славу і волю.
                          «Іван Підкова»
 
2. Інтегрований урок з української літератури, англійської мови та російської мови «Мудрий Шевченків «Заповіт» облетів цілий світ» (7 клас)
    Бойова програма поета-демократа знайшла своє яскраве вираження у вірші "Заповіт". Висловлюючи свою нерозривну єдність з рідним краєм, з його "ланами широкополими", з "ревучим" Дніпром і мальовничими прибережними кручами, поет глибоко вболіває за долю свого народу, вказує йому шлях у боротьбі за національне визволення:
Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров'ю
Волю окропіте.
 
3.   Участь у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж , брати мої!», присвяченому Шевченківським дням.
 
 
4.   Виставка «Т.Г.Шевченко в кожній українській сімї».
 
5.   Виготовлення стенда «Шевченко на Вінниччині».
 
6.   Виставка книг Т.Г.Шевченка « Шевченків «Кобзар» у сімейному колі».
 
 
7.   Пошук юних талантів – створення збірочки дитячих поезій «Проби пера».
 
 
 
Виставка творів народного мистецтва «Ми чуємо тебе, Тарасе, крізь століття!».
На сторінках Шевченківського „Кобзаря” є найкращії перлинки,
то слова про тяжку долю, долю жінки-українки.
Про зорі, річку, поле, гай й садок вишневий коло хати,
Про гайдамаків, козаків, про те, як вміють вірно кохати.
 
 
 
 
Урочисте відкриття виставки та запалення
 педагогічної поетичної свічки  
            
«Шевченко наш, він для всіх століть.
Він – як Ісус Христос для України.
Візьміть його   вогню, хоч крихітку візьміть,
І вас вже не поставлять на коліна!»
Свічку поставлю, свічку поставлю
І перед образом, й перед тобою,
І хоч у мріях народ свій заставлю
Стати навколішки, поряд зі мною.
І помолюся за тебе, Кобзарю,
Щиро – хоч раз би, як перед Богом.
Все ж українці ми, а не хозари,
Гори ж, моя свічко, гори нам  ще довго.
 
 
Творчий проект «Образ Т.Г.Шевченка у творчості письменників Вінницького краю».
Восени 1846 року Т.Г.Шевченко як художник у складі Комісії зі старовинних актів шляхом із Києва до Камянця –Подільського відвідав містечко Шпиків Тульчинського району, що знаходиться поблизу села Івонівці. Про відвідини Шпикова Т.Шевченком Юрій Хмелевський з м.Тульчина написав вірш «Шевченко у Шпикові»:
Він їхав у справах ,він так поспішав,
А в чистих отавах вже смуток гуляв.
У шпикові півень зорю привітає,
Шевченко на південь мольберти ладнає.
Шевченко малює свою Україну,
В козацьке минуле закохано лине…
Тримай же у спадку цю мить, це видіння,
Подільський нащадку на всі покоління.
Шевченківське свято «Вінок Кобзареві»
(конкурс читців Шевченківської поезії). 
Вже стало традицією щорічно проводити у школі конкурс читців Шевченківської поезії. Учні старанно та творчо готуються до цього дня: вивчають улюблені Шевченкові твори, вигадують інсценізації, створюють справжнє свято та демонструть свою любов та повагу до творчості Великого Кобзаря.
 
Участь у Всеукраїнському турнірі юних інтелектуалів «Обніміться ж , брати мої!».
Віртуальна екскурсія «У кожного своя доля і свій шлях широкий»
(9 клас).
Вивчаючи життєвий та творчий шлях Тараса Шевченка учні 9 класу мали можливість продемонструвати свої дослідницькі здібності, підготувавши, знайшовши цікаві, маловідомі факти із життя Т.Г.Шевченка.
Створення колажу «Відзначення 200 - річчя з дня народження Т.Г.Шевченка на Вінниччині».
До великого ювілею готувалася вся країна. В засобах масової інформації постійно друкувалися матеріали, які висвітлювали творчість Шевченка, його зв’язки з Поділлям, відомості із його життя. Ми стежили за виданнями і створили добірку статей про Т.Шевченка.
Відвідування урочистого відкриття пам’ятника Т.Г.Шевченку у                 м. Вінниці.
 
Заснування Шкільної премії імені Тараса Шевченка та вручення Дипломів лауреатів Шкільної премії імені Тараса Шевченка.
 
                                       
присвоюється
учениці 5 класу
загальноосвітньої школи І-ІІ
ступенів     с. Жахнівка
 Красівській Владиславі Євгенівні
за активну участь в позакласній та позашкільній роботі школи, творчі здібності,
акторську майстерність,
вшанування та уславлення творчості Т.Г.Шевченка
 
 
Директор школи:                                                           Сковира Т.І.
Вчитель української
мови та літератури:                                                        Титко Г.І.
2014 рік
 
 
Участь в районному конкурсі читців Шевченківської поезії.
25 березня 2014 року учні кожної школи нашого району з’їхалися на районний конкурс читців Шевченківської поезії. Учні Жахнівської школи також прийняли в цьому конкурсі участь у трьох номінаціях: «Шевченкіана в малюнках» - Красівська Владислава та Ничипорук Вадим отримали Дипломи за зайняте ІІ місце;
«Художнє читання» - за композицію «Жіноча доля в творчості Тараса Шевченка» учнівський колектив (Мороз Анастасія, Колібабчук Яна, Білозуб Ольга, Житнікова Анастасія) отримали Подяку за участь у конкурсі;
«Інсценізація» - справжню майстерність і талант показали учні нашої школи(Гавриш Владислав, Гуцуляк Дмитро, Дяченко Юрій, Куниш Ілля, Білоконний Олександр, Ничипорук Вадим, Демидюк Анастасія, Колібабчук Маріна, Красівська Владислава) під час виконання літературно – музичної композиції «Іван Підкова», отримали Диплом за зайняте І місце.
    Щиро вітаємо всіх учасників конкурсу!
Свято – презентація «Наша творчість тобі,Тарасе».
Поетичні хвилинки. Виразне читання творів Т.Г.Шевченка на уроках української мови та літератури.
Рольова гра «Шляхами малого Тараса»(5 клас) .
Мультимедійна літературна шоу – гра «Творчість Кобзаря».
 
Спи спокійно, Тарасе! Нащадки твої
Словом шани й любові тебе пом’янули.
І народи Вкраїни заповітів священних твоїх не забули.
 
Дякуєм, Тарасе, наш хресний тату,
За те, що боровсь за Вкраїну-матір!
 
За те, що Вкраїна вільною стала.
 
За те, що під панщиною не пропала.
 
 
За вірші твої, за картини твої,
Що нині мандрують по цілій Землі.
 
За те, що борці, такі, як і ти,
Не дали Вкраїні в боях полягти!